Pirtyje vyksta procesai, kurie daro įtaką viso organizmo sistemai. Aukšta temperatūra teigiamai veikia pavargusius raumenis, suaktyvinama kraujotaka, išsivalo oda, didinamas natūralus organizmo atsparumas. Kartu su prakaitu iš organizmo pasišalina toksinai, mažinamas skausmas, atsipalaiduoja visas kūnas ir pagerėja mūsų nuotaika. Pirtis yra ir pagalbinė svorio mažinimo priemonė, nes karštyje suaktyvėja medžiagų apykaita.
Tai grožio, sveiko kūno ir antistresinė procedūra, kuria gali naudotis visi Gym+ nariai nemokamai, nepriklausomai nuo narystės tipo.
Pirčių darbo laikas: I- VII 9.00 – 21.00
Pirties temperatūra svyruoja nuo 80 °C iki 90 °C
Pirtyse privaloma:
- Naudojantis sporto klube įrengtos pirties paslaugomis, privaloma laikytis Higienos norma HN 39:2016 „Pirčių visuomenės sveikatos saugos reikalavimai“ vadovu;
- Prieš naudojantis pirties paslaugomis ir pasinaudojus jomis, privaloma nusiprausti po dušu;
- Į sausą pirtį galima įeiti tik turint rankšluostį ar kitą patiesalą, kurį būtina pasitiesti pirtyje. Prie įėjimo į sausąją pirtį būtina palikti šlepetes;
- Nepilnamečiai pirtimis gali naudotis tik prižiūrint juos lydintiems suaugusiems, kurie atsako už jų saugumą, elgesį, vidaus taisyklių laikymąsi, sveikatos būklę.
Pirtys yra populiarios daugelyje skirtingų kultūrų visame pasaulyje. Raumenų atpalaidavimui ir skausmo bei įtampos mažinimui jos naudojamos jau šimtmečius. Aukšta pirties temperatūra padeda pagerinti kraujotaką, atpalaiduoja raumenis bei padeda jiems greičiau atsistatyti, o tai leidžia pagerinti sportinius rezultatus. Be to, laikas praleistas pirtyje gali suteikti naudą ne tik fizinei, bet ir psichologinei sveikatai. Pirtis padeda atsipalaiduoti, sumažinti stresą ir nerimą, o tai leidžia lengviau susikoncentruoti treniruočių metu. Taigi, kiekvienas sportininkas turėtų apsvarstyti galimybę į savo treniruočių rutiną įtraukti ir šiek tiek laiko pirties procedūroms. Juolab sporto klubuose Gym+ pirtyse galite lankytis nemokamai.
Pirties nauda sportuojantiems
Žinoma, po sunkios treniruotės daugelį labiau vilioja šaltas, atgaivinantis dušas, o ne karšta pirtis. Tačiau svarbu nepamiršti apie naudingas pirties savybes atpalaiduoti įsitempusius raumenis bei nuraminti visą kūną po patirto streso intensyvios treniruotės metu. Be to, karšta pirtis gali padėti ne tik greičiau atsigauti, bet ir sustiprinti treniruotės poveikį. Taigi, pirtis vis labiau populiarėja tarp sportininkų kaip būdas pagerinti savo rezultatus bei bendrą savijautą. O dabar aptarkime pagrindinius pirties privalumus sportuojantiems:
Geresnė širdies ir kraujagyslių sveikata
Greičiausiai žinote, kad pirties procedūros gali turėti teigiamą poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai. Pirma organizmo reakcija į karštį pirtyje yra padidėjusi kūno temperatūra. Šis procesas plečia kraujagysles ir skatina kraujotaką, pagerėja kraujo tiekimas į audinius ir organus, įskaitant širdį. Toks kraujotakos pagerėjimas gali sumažinti kraujo spaudimą ir pagerinti kraujagyslių elastingumą bei taip sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką.
Didina ištvermę ir suteikia daugiau energijos
Pirtis taip pat pasižymi naudingu poveikiu ištvermės ir energijos lygio didinimui. Karšta pirtis plečia kraujagysles ir skatina kraujo cirkuliaciją, taip padidindama deguonies ir maistinių medžiagų tiekimą į audinius. Tai gali padėti organizmui efektyviau naudoti energiją ir sumažinti nuovargį bei išsekimą.
Vis dėlto svarbu atkreipti dėmesį, kad pirties nauda ištvermei didinti ir energijos kiekiui padidinti yra tik vienas iš daugelio veiksnių. Labai svarbu palaikyti sveiką gyvenimo būdą, įskaitant subalansuotą mitybą, reguliarų fizinį aktyvumą, kokybišką miegą ir streso valdymą.
Sumažėja streso lygis
Jei reguliariai lankysitės pirtyje, tai taip pat gali padėti sumažinti streso lygį. Aukšta temperatūra ne tik padeda atpalaiduoti raumenis ir bendrą sveikatą, bet ir pagerinti psichoemocinę būklę bei lengviau kovoti su stresu. Lankymasis pirtyje padeda atpalaiduoti kūną ir protą, todėl tai yra efektyvus būdas stresui ir nerimui mažinti.
Greitesnis raumenų atsistatymas
Reguliarus lankymasis pirtyje taip pat gali padėti greičiau atstatyti raumenis. Šiluma padeda stimuliuoti kraujotaką, dėl kurios į raumenis tiekiama daugiau deguonies ir maistinių medžiagų. Tai gali padėti sumažinti skausmą ir nuovargį po treniruotės ir pagreitinti raumenų atsistatymo laiką. Šis poveikis yra stipriausias, kai pirtyje po treniruotės praleidžiate maždaug 20 minučių ir aprūpinate organizmą reikiamu skysčių kiekiu. Taip pat lankantis pirtyje padidindama hormonų, tokių kaip kortizolis ir testosteronas, gamyba, o tai taip pat padeda pagreitinti raumenų augimą ir juos stiprinti. Be to, skatinama baltymų sintezė, kuri yra gyvybiškai svarbi raumenų augimui. Ir tai dar ne viskas – pirties procedūros taip pat gali padėti sumažinti uždegimą ir sąnarių skausmą.
Geresnė miego kokybė
Reguliarius lankymasis pirtyje taip pat gali pagerinti jūsų miego kokybę. Šiluma padeda atpalaiduoti raumenis ir nusiraminti emociškai, todėl vakare pavyksta užmigti lengviau bei giliau, o pabudus jaustis geriau. Tai gali būti ypač naudinga sportininkams, kurie labai daug ir intensyviai treniruojasi, kadangi po sunkaus fizinio krūvio būtina kokybiškai pailsėti. O geresnis miegas leidžia pasiekti geresnių rezultatų.
Imuninės sistemos stiprinimas
Pirties procedūros gali padėti organizmui kovoti su įvairiomis infekcijomis ir stiprinti imuninę sistemą. Pirtyje pradėjus prakaituoti iš organizmo išsiskiria toksinai, tokiu būdu iš organizmo pasišalina kenksmingos medžiagos, todėl gerėja bendra sveikata bei stiprėja imunitetas. Be to, pirties procedūros gali padėti atpalaiduoti įtampą ir sumažinti stresą, kurie gali būti susiję su nusilpusiu imunitetu. Mažesnis streso lygis gali padėti organizmui efektyviau kovoti su infekcijomis. Pirtis taip pat skatina medžiagų apykaitos procesus, kurių rezultatas gali būti pagerėjęs bendras sveikatos lygis ir stipresnis imunitetas.
Kaip tinkamai atvėsti po pirties procedūrų?
Atsivėsinimas po pirties procedūrų yra svarbus žingsnis siekiant gauti maksimalią naudą organizmui. Taigi, ką turėtumėte daryti po pirties procedūrų?
Šaltas dušas: šaltas dušas po pirties yra puikus būdas atgaivinti kūną ir padėti jam atsikratyti perteklinės šilumos.
Išlaikykite tinkamą skysčių kiekį organizme: prieš pirtį ir po jos gerkite daug vandens, kad palaikytumėte tinkamą hidrataciją.
Po pirties vilkėkite laisvus drabužius: po pirties seanso būtinai apsivilkite patogius ir laisvus drabužius, kad kūnas galėtų greičiau atvėsti.
Atsipalaiduokite: atpalaiduojanti veikla, tokia kaip lengvas tempimas ar meditacija, taip pat gali padėti atvėsinti kūną po pirties.
Naudingi patarimai
- Prieš apsilankydami pirtyje nusiprauskite po dušu.
- Pavalgykite likus maždaug dviems valandoms iki pirties procedūrų, venkite sunkaus ir riebaus maisto.
- Neikite į pirti su šlapiais plaukais, kadangi aukšta temperatūra ir drėgmė gali juos pažeisti. Kita vertus, norėdami apsaugoti savo plaukus galite dėvėti pirties kepurę.
- Tarp seansų reikia gerti pakankamai vandens, kad atstatyti skysčių balansą.
- Po pirties procedūrų naudinga atsivėsinti baseine arba nusiprausti po šaltu dušu.
Kada eiti į pirtį – prieš ar po treniruotės?
Tiesą sakant, eiti į pirtį galite tiek prieš, tiek po treniruotės. Abiem atvejais tai gali būti naudinga. Tačiau svarbu žinoti keletą niuansų bei visuomet atsižvelgti į savo sveikatos būklę ir individualius poreikius.
Prieš treniruotę: Pirties karštis gali padėti atpalaiduoti raumenis ir sumažinti įtampą, o tai gali padidinti jūsų treniruotės efektyvumą. Taigi, prieš pradėdami treniruotę pirtyje praleiskite iki 5 minučių – tiek, kad sušiltumėte. Ilgai sėdėti pirtyje prieš treniruotę tikrai neverta, kadangi organizmas gali prarasti per daug skysčių. Be to, jokiu būdu nepakeiskite įprasto apšilimo prieš treniruotę pirties procedūromis. Mankšta būtina net ir po apsilankymo pirtyje.
Po treniruotės: Eiti į pirtį po treniruotės turėtumėte praėjus maždaug pusvalandžiui, kuomet jūsų kūnas jau šiek tiek atsigavo nuo fizinio krūvio. Pradėti galite nuo 5–10 minučių trukmės seansų, o tada, kai jau būsite įpratę, seansus galite prailginti iki 20 minučių. Tačiau jei būnant pirtyje jaučiate galvos skausmą, svaigimą ar bet kokį kitą dehidratacijos požymį – nedelsdami išeikite iš pirties, atsivėsinkite bei atstatykite skysčių balansą organizme.
Taigi, pirties procedūros gali būti labai naudingos tiek jūsų kūnui, tiek sielai. Jos padeda atpalaiduoti raumenis, išvalyti organizmą nuo toksinų, pagerinti kraujotaką ir sumažinti stresą. Įsigykite Gym+ narystę vos nuo 15 eurų per mėnesį ir mėgaukitės pirties teikiama nauda. Pirtys Kaune, Gym+ sporto klubuose laukia visų, norinčių atgaivinti kūną ir pagerinti savo sveikatą!
Kada nerekomenduojama lankytis pirtyje?
Nors pirties procedūros gali būti naudingos daugeliui žmonių, yra tam tikrų atvejų, kuomet lankytis pirtyje nerekomenduojama. Taigi, kokios yra kontraindikacijos lankytis pirtyje? Tokios ligos kaip bronchinė astma (ypač paūmėjimo metu), ūminės infekcinės ligos, epilepsija, vidaus organų uždegimai, įvairios širdies bei kraujagyslių sistemos ligos, taip pat nėštumas, kai kurios virškinamojo trakto ligos, navikai. Be to, lankytis pirtyje nerekomenduojama apsvaigus nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų. Taigi, nepaisant to, kad pirtis yra veiksminga daugelio ligų gydymui ir profilaktikai bei imuninės sistemos stiprinimui, kai kuriais atvejais ji gali pabloginti savijautą. Todėl prieš apsilankydami pirtyje turite įsitikinti, ar nėra kontraindikacijų, ypač svarbu pasikonsultuoti su gydytoju, jei sergate lėtinėmis ligomis.