Sportas yra vienas iš efektyviausių būdų gerinti fizinę sveikatą, emocinę būklę ir bendrą gyvenimo kokybę. Nepaisant to, daugelis žmonių vis dar susiduria su iššūkiais, kai nusprendžia pradėti sportuoti. Dažnai tai siejama su nežinomybe, įgūdžių ar motyvacijos trūkumu. Žinoma, bet kokia nauja veikla gali sukelti nerimą ir nepasitikėjimą savimi. Tai nauja aplinka, naujas gyvenimo ritmas bei neįprastas krūvis. Taigi, jei prieš pirmąją treniruotę apima jaudulys – tai visiškai normalu. Tačiau, jokiu būdu neturėtumėte pasiduoti po pirmo karto. Be abejo, tam kad galėtumėte sėkmingai siekti savo tikslų – jums reikia tinkamai pasiruošti.
Ką pasiimti į sporto salę?
Jau pasiruošėte psichologiškai? Vadinasi atėjo laikas susikrauti daiktus, kurių prireiks keliaujant į sporto salę, į jūsų mylimą sportinį krepšį ar kuprinę. Svarbiausias atributas – sportinė apranga. Ji turi būti patogi ir lengva, nevaržyti judesių. Ne mažiau svarbu ir patogūs sportiniai batai. Taip pat jums prireiks šlepečių persirengimo kambariui ir ėjimui į dušą, dušo reikmenų bei rankšluosčio. Jokiu būdu nepamirškite į treniruotę pasiimti gertuvės su vandeniu. Be abejo, į daiktų sąrašą gali būti įtraukti ir kiti dalykai, pavyzdžiui, išmanioji fitneso apyrankė, ausinės ar specialios pirštinės svarmenų kilnojimui.
Kokią aprangą pasirinkti?
Renkantis drabužius sporto salei nereikėtų rinktis pernelyg laisvų modelių, nes jie gali kabintis už treniruoklių. Be to, venkite drabužių su masyviomis detalėmis ir aksesuarais, tai gali būti nepatogu. Jei treniruotėms norite rinktis šortus, geriau, jei jie būtų virš kelių. Taip apsisaugosite nuo diskomforto darant pritūpimus, ar kitus pratimus apatinei kūno daliai. Svarbus faktorius lemiantis komfortą yra medžiaga, iš kurios gaminami sportiniai drabužiai. Ji turi būti kokybiška, nepralaidi drėgmei, tačiau pralaidi orui. Geriausia, jei tai specialus kvėpuojantis audinys, dažniausiai tai būna poliesteris. Specialūs sintetiniai audiniai pasižymi drėgmę atstumiančiomis savybėmis, tai reiškia, kad nesugeria prakaito, o išstumia jį lauk.
Galbūt padės asmeninis treneris?
Pradedančiajam bus tikrai sunku ir kainuos daug laiko, kol pavyks savarankiškai perprasti visas treniruočių proceso subtilybes, o sporto programos internete ne visada gali būti efektyvios. Todėl darbas su asmeniniu treneriu yra geriausias pasirinkimas norint pradėti sportuoti. Instruktorius padės susipažinti su treniruokliais, teisingai jais naudotis, atsakys į rūpimus klausimus ir sukurs individualią programą atsižvelgdamas į jūsų fizinę būklę bei asmeninius poreikius. Užsiėmimai su treneriu yra daug efektyvesni, labiau motyvuojantys ir saugesni nei einant į sporto salę savarankiškai. Asmeninis treneris stebės pratimų atlikimo techniką bei kontroliuos, kad visi judesiai būtų atliekami teisingai, nekeliant pavojaus sveikatai.
Būtinai apšilkite prieš treniruotę
Prieš kiekvieną treniruotę svarbu gerai paruošti raumenis. Mankštos trukmė turėtų būti ne trumpesnė nei 5 minutės. O teisingas apšilimas turėtų apimti pratimus, skirtus lavinti viso kūno raumenis. Pastarasis būtinas, kad sureguliuoti širdies ir kraujagyslių sistemos darbą, tam, kad paruošti ją krūviui. Be to, apšilimo metu paspartėja medžiagų apykaita, todėl treniruotės būna efektyvesnės. O raumenų tempimas ir sąnarių paruošimas sumažina galimą traumų riziką.
Pradžioje treniruokite visas raumenų grupes
Pirmieji užsiėmimai turėtų apimti pratimus visoms raumenų grupėms – to reikia, kad suaktyvinti viso kūno darbą. Pradedantiesiems sportuoti, kurie dar tik pradeda savo kelionę į aktyvų gyvenimo būdą, svarbu nuoseklumas ir balansas. Pirmųjų treniruočių metu būtina treniruoti visas raumenų grupes, o ne susifokusuoti į vieną ar kelias konkrečias sritis. Taip palaipsniui didinamas bendras kūno pajėgumas ir gebėjimas koordinuoti judesius bei suteikiamas pagrindas tolesniam progresui. Tai ypač svarbu pradedantiesiems, kurie dar turi įgyti tinkamą judesių techniką. Be to, viso kūno pratimai aktyvina daugelį raumenų grupių vienu metu, padedant pagerinti bendrą fizinę ištvermę.
Nepersistenkite, kūnui reikia priprasti
Tikrai nereikia pradėjus sportuoti eiti į sporto klubą penkis kartus į savaitę. Juk organizmas ir taip neabejotinai patiria stresą, nes užsiima neįprasta jam veikla. Be to, bus sunku pamilti sportą, kai nuo to kenčia jūsų kūnas. Didinti kūno apkrovą, apsunkinant pratimus ir intensyvumą, reikia nuosekliai, pagal tai, kaip kūnas stiprėja ir prisitaiko prie treniruočių. Vienas iš pagrindinių kūno rengybos principų yra laipsniškumas.
Atkreipkite dėmesį į mitybą
Net ir intensyvios treniruotės nesuteiks norimo efekto, jei visiškai nesirūpinsite savimi už sporto klubo ribų. Visų pirma, atkreipkite dėmesį į mitybą. Valgykite reguliariai ir tuo pačiu metu, venkite persivalgymo ir tokio maisto, kuriame nėra naudingų organizmui medžiagų. Jei norite sulieknėti – ribokite angliavandenių kiekį ir gerkite daugiau skysčių (labiausiai tinka paprastas vanduo). Kitu atveju, jei siekiate priaugti raumenų masės, negalite badauti. Vartokite daugiau baltymų – tiek augalinės, tiek gyvulinės kilmės. Bet kokiu atveju, nepamirškite, kad jūsų mityba turi būti subalansuota. Taip pat, vartokite vitaminus, kurie būtini organizmo funkcijoms palaikyti.
Nepamirškite atsistatyti po treniruočių ir tinkamai pailsėti
Duokite savo kūnui laiko atsigauti. Daugelis žmonių pradeda sportuoti su pašėlusiu užsidegimu: treniruojasi per ilgai arba per intensyviai, o tada kankina nepakeliamas raumenų ir sąnarių skausmas. Tam, kad kūnas galėtų tinkamai atsistatyti tarp treniruočių, jums reikėtų miegoti bent 8 valandas per parą, gerti daug skysčių, pasirūpinti subalansuota mityba ir vartoti pakankamai baltymų.
Keliaujant link savo svajonių kūno – labai svarbus kokybiškas poilsis. Būtinai pasilikite keletą dienų be aktyvių treniruočių ir didelių krūvių. O jei visgi nenorite ramaus poilsio, galite rinktis plaukimą baseine ir atsipūsti saunoje, lengvą kardio treniruotę ar pasivaikščiojimą gryname ore.